Annons
Vidar vassast av hinderkillarna – "En tuff kamp!"
01 AUGUSTI 2025 | 20:23

FOTO: DECA TEXT&BILD
Ullevis Vidar Johansson visade klassen när han sprang hem sitt första SM-guld på 3000 meter hinder sedan 2016. "Det blev en tuff kamp och det hade jag verkligen räknat med", säger Vidar.
Annons
Inför männens hinderlopp hade flera av fältets löpare snackat taktik som skulle leda fram till vassa tider.
De första 900 metrarna anförde Lidingös Olof Silvander och därefter låg Turebergs Abel Yemane i spets ett varv.
Med fyra varv kvar gick dock Sävedalens Leo Magnusson upp i täten och följdes av Ullevis Vidar Johansson och Djurgårdens Simon Sundström.
Med 800 meter kvar tog Vidar kommandot och då kunde bara Simon följa. Guldrycket kom vid sista vattengraven.
Vidar segrade på 8:27.96, Simon blev tvåa med 8:28.34 och bronset gick till Leo som noterades för 8:35.48.
- Det blev en tuff kamp och det hade jag verkligen räknat med. Det är starka gubbar på 3000 meter hinder nu så det är än mer ärofyllt att vinna då, säger Vidar, som fortsätter:
- Vi ville springa fort allihop. Det är så viktigt inför mästerskapen nu att få bra tider. Så vi hade pratat ihop oss lite och sedan ville jag bara gå starkt på sista varvet. De sista 600 tryckte jag på så mycket jag kunde. Det var en taktik som höll för mig i dag.
- Sista 150 fanns det en växel till och det var skönt att känna att det svarade. Det var första hinderloppet sedan lag-EM, så skönt att vara tillbaka på banan igen.
Samtliga resultat från SM i Karlstad och Kil hittar du här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Under den tredje och sista dagen av USM15–JSM19 avgjordes 26 finaler. Här kan ni läsa om söndagens alla medaljörer, bland andra MAI:s Sarah Berkani som bärgade hela tre guld i Norrköping.
LÄS MER
Under den andra dagen av USM15–JSM19 avgjordes 24 finaler. Dagen bjöd på en rad personliga rekord och flera aktiva som lyckades ta medaljer i mer än en gren.
LÄS MER