Wärff grejade första SM-guldet – "Jättekul!"
03 AUGUSTI 2025 | 13:24

FOTO: DECA TEXT&BILD
Efter två raka SM-silver i sjukamp fick IFK Växjös Erik Wärff kliva överst på pallen på Sola Arena.
Efter den första dagen hade Erika Wärff kommandot i sjukampen. 13.67 (+1.4) på 100 m häck, 1.73 i höjd, 13.84 i kula och 24.86 (+0.1) på 200 m gav henne 3600 poäng och 80 poängs ledning före närmast jagande Lovisa Karlsson, Högby IF.
I söndagens första gren, längdhoppet, inledde Karlsson med en grenseger och 6.17 (+0.5) som bästaresultat. Wärff blev tvåa med 5.99 (+0.3), personligt rekord med sex centimeter.
I spjut sedan segrade Wärff med ett längstakast som mätte 43.69, samtidigt som Lovisa blev fyra med 37.98.
Inför det avslutande 800-metersloppet hade Erik Wärff en ledning med 133 poäng före Lovisa Karlsson, vilket kan översättas till 9 sekunders marginal på löparbanan. Och någon dramatik blev det inte. Strax före klockringningen gick Erika Wärff upp i ledningen och i mål var hon trea med 2:24.56, med god marginal till Lovisa som sprang i mål som femma på 2:28.87.
Wärff segrade på totalt 5947 poäng, silver till Karlsson som samlade 5758 och brons till IFK Växjös Doris Theander, 5367.
- Jag har äntligen byggt upp en grund, det har tagit sin tid, men äntligen, säger Erika Wärff till SVT.
- Jag tänkte att "för ett SM-guld krävs att de allra bästa inte är där", men det är jättekul att kunna vara med på deras nivå. Nu är våra personbästan rätt nära varandra så det är skitkul att det är så bra toppbredd.
Samtliga resultat från SM i Karlstad och Kil hittar du här.
&format=webp)
Relaterade nyheter

Juniorerna Sebastian Lörstad och Carmen Cernjul imponerade stort när de under söndagen tog hem SM över 10 kilometer, som avgjordes i samband med Hässelbyloppet. Sebastian satte dessutom nytt banrekord med tiden 28:53.
LÄS MER
På söndag avgörs SM 10 kilometer i samband med Hässelbyloppet och de starka startfälten vittnar om att det kan bli riktigt fina resultat. ”Med tanke på min form och den formindikation jag fick förra veckan finns det såklart en chans för en ytterligar…
LÄS MER