Annons

Wennersten under IVM-kvalgränsen: "Var det stora målet"

Julia Wennersten (1) Julia Wennersten fyra genom tiderna i Sverige på 60m häck.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Julia Wennersten drog till med 8.14 på 60m häck under Quality Hotel Games i Växjö. Det tar henne upp som delad fyra genom tiderna och under IVM-kvalgränsen. "Det kändes riktigt bra i dag", säger hon.

Annons

Julia Wennersten avslutar en fantastisk helg för svensk sprint. Efter imponerande prestationer av både Zion Eriksson på 200m och Carl Bengtström på 400m var det i dag Wennerstens tur på 60m häck i Telekonsult Arena.

TV: Se loppet här!

I försöken persade hon direkt med 8.24, trots att ha slagit i första häcken. Och i finalen var hon en tiondel snabbare. 8.14 stannade klockan på i mål. Nu delar hon fjärdeplatsen genom tiderna med Khaddi Sagnia och Tilde Johansson. Och dessutom är tiden under IVM-kvalgränsen med god marginal.

– Det kändes riktigt bra idag, i försöket persade jag men slog i första häcken så kände att jag var i bra form. Jag har tränat för detta under uppbyggnaden och det var det stora målet denna säsongen att kvala så det var riktigt roligt idag när det stämde och jag fick till ett lopp med en bra tid, säger Wennersten.

Se reprisen av dagens tävling här.

Resultaten

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga
Årets Castoramasäsong har startat

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.

LÄS MER
Andreas Almgren (19)
Almgren trea i Diamond League-finalen

I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.

LÄS MER