Annons
William Trulsson yngsta guldmedaljören under SM: ”Kom hit för att slå pers”
07 AUGUSTI 2022 | 20:02

FOTO: DECA TEXT&BILD
16-åriga William Trulsson har haft en spektakulär säsong med personligt rekord på 20.86 och guld vid EYOF. I Norrköping blev han även svensk mästare för första gången.
Annons
William som tävlar för Malmö AI kom in på upploppet bakom både Zion Eriksson från Falu IK och Desmond Rogo, Upsala IF. Malmö-löparen avslutade som vanligt starkt och kunde gå om Zion till seger på 20.95, hans näst snabbaste lopp i sin unga karriär.
- Jag kom hit för att slå pers och att ha kul men att jag skulle ta hem guldmedaljen trodde jag aldrig. Jag hade inga förväntningar eller förhoppningar alls inför SM, sa William efter loppet.
Zion Eriksson som gjorde fantastiska resultat under inomhus-säsongen höll undan till silver på 21.05 och Desmond Rogo, som i sommar sprungit under 21 sekunder vid två tillfällen, tog nu sin första SM-medalj utomhus med ett brons.
Se alla resultat från 200-metersfinalen.
/Filip Lööv
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Efter 24 timmars idog löpning stod det klart att SM-gulden gick till Elov Olsson och Therese Fredriksson. Elov slog även till med ett nytt svenskt rekord som första svensk över 28 mil.
LÄS MER
Under SM-tävlingen på 100 kilometer fick vi se riktigt snabba tider. Segraren på damsidan, Hanna Aho, sprang på den näst snabbaste tiden i Sverige någonsin och guldmedaljören på herrsidan, Anton Gustafsson, sprang på den tredje snabbaste.
LÄS MER