William Trulsson yngsta guldmedaljören under SM: ”Kom hit för att slå pers”
07 AUGUSTI 2022 | 20:02
FOTO: DECA TEXT&BILD
16-åriga William Trulsson har haft en spektakulär säsong med personligt rekord på 20.86 och guld vid EYOF. I Norrköping blev han även svensk mästare för första gången.
William som tävlar för Malmö AI kom in på upploppet bakom både Zion Eriksson från Falu IK och Desmond Rogo, Upsala IF. Malmö-löparen avslutade som vanligt starkt och kunde gå om Zion till seger på 20.95, hans näst snabbaste lopp i sin unga karriär.
- Jag kom hit för att slå pers och att ha kul men att jag skulle ta hem guldmedaljen trodde jag aldrig. Jag hade inga förväntningar eller förhoppningar alls inför SM, sa William efter loppet.
Zion Eriksson som gjorde fantastiska resultat under inomhus-säsongen höll undan till silver på 21.05 och Desmond Rogo, som i sommar sprungit under 21 sekunder vid två tillfällen, tog nu sin första SM-medalj utomhus med ett brons.
Se alla resultat från 200-metersfinalen.
/Filip Lööv
Relaterade nyheter
IUSM för 17-åringar fortsatte under söndagen och efter att elva svenska mästare hade krönts var mästerskapet slut för i år. Här redovisas söndagens alla finaler och medaljörer från tävlingarna i Sätra.
LÄS MER
På den avslutande löpgrenen under inomhus-SM i Sätra blev det favoritsegrar på 60 meter häck. Ludvig All tog karriärens första SM-guld, medan Julia Wennersten säkrade sitt tredje guld på distansen.
LÄS MER