Zion ny tvåa genom tiderna på 200m: "Gick bättre än man vågat tro"
22 JANUARI 2022 | 09:17
FOTO: DECA TEXT&BILD
Zion Eriksson, Falu IK, dundrar in på 20.93 i säsongsdebuten på 200 meter. Det tar honom upp som tvåa genom tiderna bakom Johan Wissman. "Riktigt kul", säger han.
För många är det säsongsdebut den här helgen när Quality Hotel Games arrangeras i Växjö. En av dem: Zion Eriksson som tränas av Torbjörn Eriksson i Falun. Och vilken start det blev.
Zion vann sitt heat på fantastiska 20.93. Det gör honom till näst snabbaste man i Sverige någonsin inomhus. Till svenska rekordhållaren Johan Wissman är det knappt tre tiondelar kvar att skrapa bort.
– Det var riktigt kul! Träningen har känts jättebra och har varit helt skadefri så förväntningarna var stora men ändå gick det bättre än vad man våga tro, säger Zion om loppet.
Det är en jättesänkning av hans gamla innepers (från 2018) med nästan två sekunder. Och det är ungefär tre tiondelar snabbare än uteperset från 2020.
Relaterade nyheter
Efter många år som elitlöpare har Sävedalens Linn Söderholm valt att lägga spikskorna på hyllan och frigöra mer tid till annat. "Jag känner mig väldigt stolt över det jag uppnått i min karriär, skillnaden mot hur jag alltid känt tidigare är att jag n…
LÄS MER
Det blev en fjärdeplats för Vanessa Kamga i European Throwing Cup och Jakob Samuelsson kastade sig till en tiondeplats i spjuttävlingen.
LÄS MER