Gabriel Wallmark och Molly Broback vidare till final

WALLMARK Gabriel 9372 Två hopp räckte för att Gabriel skulle vara klar för final.

Under fredagens försökspass på U23-EM fick vi se två svenska avancemang i teknikgrenar. Först genom Molly Broback i diskus och någon timme senare prickade Gabriel Wallmark direktkvalgränsen i tresteg.

Gabriel Wallmark har haft ett tufft år med skador och kvalade in till mästerskapet under Lag-EM. I trestegskvalet öppnade Gabriel med ett hopp på 15.67 vilket med god marginal hade räckt till final. I sitt andra hopp prickade han direktkvalgränsen 15.90 som skulle komma att bli kvalets tredje längsta hopp. Trestegsfinalen avgörs på lördag.

– Jag lyckades vara avslappnad i dag, fantastiskt stöd från publiken och allt kändes rätt. Jag kände också att jag lyckades spara så mycket energi jag kunde till i morgon, säger Gabriel Wallamark.

Molly Broback inledde diskuskvalet med ett ogiltigt kast följt av 49.31. I det tredje och sista kastet ökade hon till 51.18 och gick upp på en åttonde plats i kvalgrupp A. Den andra kvalgruppen var klart svagare med endast fyra kastare som lyckades ta sig längre än Mollys 51.18. En tiondeplats totalt i kvalet innebär att det blir final på söndag för Molly.

SVT Play sänder U23-EM här.

Se alla resultat från U23-EM här.

Läs vår guide till U23-EM.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER
Terräng Em Logo
Här är den svenska truppen till Terräng-EM

Den 14 december är det dags för Terräng-EM i portugisiska Lagoa och nu är den svenska truppen spikad. Blågult åker dit med 20 löpare och kommer att ha lag i alla klasser utom den kvinnliga och männens U23-klass.

LÄS MER