Henriksson sexa i första mästerskapsfinalen

Julia Henriksson 0437 Det blev en fin sjätteplats för Julia Henriksson i sin första mästerskapsfinal.

FOTO: DECA TEXT&BILD

I sitt femte lopp under EM i Rom blev det en sjätteplats för Julia Henriksson i finalen på 200 meter. ”Jag hade som mål att ta mig till final och sätta svenskt rekord och det lyckades jag med”, säger Julia Henriksson.

Det har varit ett intensivt mästerskap för Malmö AI:s Julia Henriksson som under måndagen tog sig till final på 200 meter när hon sprang på 22.82 och tangerade Linda Haglunds svenska rekord.

I finalen hade Julia bana fyra och hon fick en bra start. Mujinga Kambundji från Schweiz och brittiskan Daryll Neita hade ett klart försprång på övriga fältet in på upploppet och Julia var med och kämpade om en fjärdeplats hela vägen in i mål. Svenskan spände sig något på slutet och föll tillbaka men kom ändå i mål på en fantastisk sjätteplats.

I Julias femte lopp under EM i Rom stannade klockan på 22.91, en hundradel bakom Tasa Jiya från Nederländerna som slutade femma. Julia som före tävlingarna i Rom bara sprungit under 23 sekunder en gång, på Bauhausgalan i Stockholm, gjorde det nu i samtliga tre lopp under EM.

Kambundji försvarade sitt guld från EM i München när hon vann på 22.49, hundradelen för Neita. Bronset gick till fransyskan Helene Parisot som satte personligt rekord med 22.63.

– Det är jätteroligt! Jag hade som mål att ta mig till final och sätta svenskt rekord och det lyckades jag med. Att bli sexa på EM känns jättestort, säger Julia Henriksson till SVT efter loppet.

Alla resultat från EM i Rom här.

Läs allt om EM i vår EM-guide.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Henrik LARSSON 7775
Larsson och Henriksson till semifinal på 200 meter

Sverige hade tre löpare till start i försöksloppen på 200 meter. Bäst gick det för Julia Henriksson och Henrik Larsson som båda tog sig vidare till semifinal på tid. Larsson putsade dessutom sitt personliga rekord med en tiondel till 20.40.

LÄS MER