Annons
Lovisa Karlsson plockade hem segern i trekampen
02 SEPTEMBER 2023 | 20:29

FOTO: DECA TEXT&BILD
Kvinnornas trekamp slutade med svensk seger genom Lovisa Karlsson. Stafetterna över 4x100 meter på Finnkampen blev otroligt jämna både herrarna och damerna, men Finland tog hem båda.
Annons
Lovisa Karlsson knep förstaplatsen i trekampen efter ett riktigt starkt lopp över 100 meter häck. Hon hoppade 1.71 i höjd och stötte 11.42 i kula, men det var på 100 meter häck hon övertygade med tiden 13.43. Det gav henne en totalpoäng på 2550.
Tvåan, även hon svensk, Sophie Reid hoppade 1.62 i höjd och stötte 13.69 i kula och sprang sedan 100 meter häck på 14.30. Hennes poäng blev 2468.
På tredje plats var det finskt genom Neea Käyhkö som fick ihop 2414 poäng och den tredje svenskan, Erika Wärff, kom fyra på 2414 poäng efter 1.65 i höjd, 12.57 i kula och 14.42 på 100 meter häck.
Efter avslutad trekamp kunde Sverige dra in 15 poäng mot Finlands 7.
Finland knep segrar i de korta stafetterna
Julia Henriksson, Filippa Sivnert och Ida Staafgård hade tidigare under eftermiddagen sprungit 100 meter för Sverige där Julia vann på 11.74. Tillsammans med Nora Lindahl bildade de kvartetten som skulle springa 4x100 meter.
Ida inledde och växlade sedan till Nora som gjorde en snabb sträcka på bortre långsidan. Julia Henriksson sprang den tredje sträckan men när hon lämnade över pinnen till Filippa Sivnert låg det svenska laget en bit bakom Finland.
Filippa Sivnet, som slutade femma på 100 meter, tog in mycket på Lotta Kemppinen och i mål var svenskan bara sex hundradelar bakom. Finskorna vann på 44.50 och Sveriges tid som tvåa blev 44.56.
Även i herrarnas lopp blev det finsk seger med 39.36. Det svenska laget med Jean-Christian Zirignon, William Trulsson, Linus Pihl och Simon Plesse kom i mål på 39.59. Simon Plesse var den enda i laget som sprang 100 meter individuellt där han slutade fyra på 10.49.
***
Alla resultat från Finnkampen hittar du här.
Mer information om Finnkampen hittar du här.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

33 år har gått sedan Finnkampens "skandallopp" där samtliga sex löpare på 1 500 meter diskades. Peter Koskenkorvas minnen från lördagskvällen på Helsingfors Olympiastadion är starka. "Det var ju ett jäkligt roligt lopp, även om det kanske inte var så…
LÄS MER
Nu laddar vi för friidrottsfest! Den 22–24 augusti firar Finnkampen 100 år – och Sveriges friidrottsföreningar uppmuntras att samla sina medlemmar och uppleva jubileet på klassiska Stockholms Stadion.
LÄS MER