Lysande halvmara av Glans i Malaga
10 MARS 2024 | 10:45
FOTO: DECA TEXT&BILD
Under söndagen gjorde Jonas Glans halvmaradebut i Malaga och Malmölöparen sprang i mål på fina 1:02:44. Tiden är den nionde bästa genom tiderna i Sverige och under den svenska nomineringsgränsen till EM.
Jonas Glans halvmaratondebut på Costa del Sol blev en riktig solskenshistoria. I mål klockades Jonas för en sluttid på 1:02:44, vilket räckte till en fjärdeplats i loppet som vanns av kenyanen Geoffrey Toroitich på 1:00:13.
Glans tid placerar honom som nia på den svenska genom-tiderna-listan, som toppas av Turebergs Andreas Almgren som tidigare i år sprang på fenomenala 59:23 i Barcelona.
Entry standard för EM-halvmaran i Rom är satt till 1:01:40 medan Svenska Friidrottsförbundet har en nomineringsnivå på 1:03:00.
Relaterade nyheter
Nu har tävlingskalendern fyllts på med SM-tävlingar och nordiska mästerskap för 2027 så nu går det att gå in och kolla vilka datum och arrangörer som gäller.
LÄS MER
I början av juni är det dags för EM i traillöpning och nu har de första fem löparna förhandsnominerats till den svenska truppen.
LÄS MER