Lysande halvmara av Glans i Malaga
10 MARS 2024 | 10:45
FOTO: DECA TEXT&BILD
Under söndagen gjorde Jonas Glans halvmaradebut i Malaga och Malmölöparen sprang i mål på fina 1:02:44. Tiden är den nionde bästa genom tiderna i Sverige och under den svenska nomineringsgränsen till EM.
Jonas Glans halvmaratondebut på Costa del Sol blev en riktig solskenshistoria. I mål klockades Jonas för en sluttid på 1:02:44, vilket räckte till en fjärdeplats i loppet som vanns av kenyanen Geoffrey Toroitich på 1:00:13.
Glans tid placerar honom som nia på den svenska genom-tiderna-listan, som toppas av Turebergs Andreas Almgren som tidigare i år sprang på fenomenala 59:23 i Barcelona.
Entry standard för EM-halvmaran i Rom är satt till 1:01:40 medan Svenska Friidrottsförbundet har en nomineringsnivå på 1:03:00.
Relaterade nyheter
Under gårdagen presenterades uttagningskriterierna till sommarens JVM och U18-EM. Nu finns mer information även om Nordiska mästerskapen i Köpenhamn 30-31 maj och Nordiska juniorlandskampen i Vasa 4-5 juli.
LÄS MER
OS rullar på i veckan – liksom friidrottstävlandet. De närmsta dagarna väntar spännande blågula starter i stjärnspäckade inomhusgalor, utomhus på Massa Lind arena samt på gatorna i Armagh och Sevilla.
LÄS MER