Maja Nilsson öppnade säsongen med 1.90
20 APRIL 2024 | 17:14

FOTO: DECA TEXT&BILD
I Kenyas huvudstad Nairobi inledde Örgrytes Maja Nilsson sin höjdhoppssäsong med att klara 1.90. Svenskan slutade tvåa i tävlingen som ingår i World Athletics Continental Tour Gold.
I februari gjorde Maja Nilsson comeback efter att inte ha tävlat alls under 2023 på grund av en knäskada. Det blev bara en inomhustävling för Maja som då hoppade 1.90 i slovakiska Banska Bystrica.
På Kip Keino Classic i Nairobi, en del av World Athletics Continental Tour Gold, inledde Maja utomhussäsongen med att återigen klara 1.90. Hon slutade tvåa i tävlingen efter Michaela Hruba från Tjeckien som klarade 1.90 i första försöket medan Maja tog sig över i tredje och sista.
Andraplatsen ger välbehövliga rankingpoäng inför sommarens mästerskap för Maja. Direktkvalgränsen till EM är 1.92 och för att direktkvala till OS krävs 1.97. Det går även att kvalificera sig till mästerskapen på rankingpoäng.
&format=webp)
Relaterade nyheter

I år finns två svenska friidrottare med bland de nominerade till utmärkelsen European Athlete of the Year – Daniel Ståhl och Mondo Duplantis. In och rösta och sätt en svensk friidrottare på tronen!
LÄS MER
Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER