Annons
Maja Nilsson öppnade säsongen med 1.90
20 APRIL 2024 | 17:14

FOTO: DECA TEXT&BILD
I Kenyas huvudstad Nairobi inledde Örgrytes Maja Nilsson sin höjdhoppssäsong med att klara 1.90. Svenskan slutade tvåa i tävlingen som ingår i World Athletics Continental Tour Gold.
Annons
I februari gjorde Maja Nilsson comeback efter att inte ha tävlat alls under 2023 på grund av en knäskada. Det blev bara en inomhustävling för Maja som då hoppade 1.90 i slovakiska Banska Bystrica.
På Kip Keino Classic i Nairobi, en del av World Athletics Continental Tour Gold, inledde Maja utomhussäsongen med att återigen klara 1.90. Hon slutade tvåa i tävlingen efter Michaela Hruba från Tjeckien som klarade 1.90 i första försöket medan Maja tog sig över i tredje och sista.
Andraplatsen ger välbehövliga rankingpoäng inför sommarens mästerskap för Maja. Direktkvalgränsen till EM är 1.92 och för att direktkvala till OS krävs 1.97. Det går även att kvalificera sig till mästerskapen på rankingpoäng.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

IFK Växjös Leo Göransson hade en bra tiokampshelg i italienska Brescia där Multistars 2025 avgjordes. Hans slutpoäng 7502 räckte nämligen en bit över kvalgränsen till U23-EM i Bergen i sommar.
LÄS MER
Det blev en ny Sverigebästatid på 300 meter häck under Diamond League i Xiamen genom Carl Bengtström som sprang loppet på 34.75. Och Mondo Duplantis vann stavtävlingen men fick inte med sig något sexmetershopp från Kina denna gång.
LÄS MER