Annons
Ny seger för Ståhl: "Lite för snäll i kastningen"
23 JULI 2023 | 17:55

FOTO: DECA TEXT&BILD
Andra segern på en vecka är ett faktum för Daniel Ståhl. Med 67.03 höll han övriga världseliten bakom sig på Diamond League-galan i London.
Annons
I tisdags vann han på Gyulai István Memorial i Ungern. Under söndagen kom nästa seger för Daniel Ståhl som nådde som längst i den fjärde omgången då diskusen landade efter 67.03.
- Jag var lite för snäll i kastningen, sedan så ökade jag till 67.03 men det är liksom inte de här riktiga fullträffarna. Men nu ska jag träna i lugn och ro, åka upp till Norrland och SM och sedan är det två tävlingar till. Sedan är det VM, säger Daniel till C More.
Tvåa i London blev australiern Matthew Denny som kastade nytt säsongsbästa, 66.67, och slovenen Kristjan Ceh slutade trea på 66.02.
Simon Pettersson slutade åtta på 61.48.
- Det är väl en kombination; teknik, tajming och känsla som varit problemet. Jag vet vad jag behöver göra, men sedan får jag inte ihop de olika delarna, men jag är ändå lite positiv. Även om jag inte träffar riktigt så var det ändå lite mer kraft i diskusen i dag. Jag får ta med mig det och jobba vidare, säger Simon till C More.
HÄR hittas resultaten från London.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

IFK Växjös Leo Göransson hade en bra tiokampshelg i italienska Brescia där Multistars 2025 avgjordes. Hans slutpoäng 7502 räckte nämligen en bit över kvalgränsen till U23-EM i Bergen i sommar.
LÄS MER
Det blev en ny Sverigebästatid på 300 meter häck under Diamond League i Xiamen genom Carl Bengtström som sprang loppet på 34.75. Och Mondo Duplantis vann stavtävlingen men fick inte med sig något sexmetershopp från Kina denna gång.
LÄS MER