Annons
Personligt rekord för Danielsson i semifinalen på 1500 meter
20 AUGUSTI 2023 | 18:39

FOTO: DECA TEXT&BILD
På VM i Budapest föll Emil Danielsson i försöksheatet på 1500 meter men fick ändå en plats i semifinalen tillsammans med de två andra löparna som ramlade. Emil tog verkligen vara på chansen och slutade tolva i det första av två semifinalheat på det nya personliga rekordet 3:34.16.
Annons
För att ta sig till VM-final på 1500 meter behövde man vara bland de sex första i mål i någon av de två semifinalerna, nytt för i år var att inga tider avancerade.
Emil Danielsson, som på SM i Söderhamn sänkte sitt personliga rekord till 3:35.23, inledde semifinalen avvaktande och placerade sig långt bak i fältet. Farten i täten var hög och amerikanen Yared Nuguse var först i mål på 3:32.69 med de sex som avancerade till final samlade inom 28 hundradelar.
Emil var stark hela vägen in i mål även om han inte lyckades haka på tätklungan och sänkte sitt personliga rekord med drygt en sekund ned till 3:34.16 som tolva i mål.
– Jag är jättenöjd och det var skönt att få visa att jag hade det i mig när det blev ett så speciellt försökslopp. Jag är inte så långt i från i de här sammanhangen och nästa gång kanske jag vågar vara ännu mer offensiv och fightas hela vägen in om topp-sex, säger Emil Danielsson.
***
Se alla svenska hålltider och läs allt om mästerskapet i vår VM-guide.
Startlistor och resultat hittar ni här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Universiaden pågår för fullt i tyska Bochum – och Sverige har tagit sin första guldmedalj. Axelina Johansson dominerade kulfinalen och vann överlägset med 18.45 – mer än en meter före tvåan. Det är Sveriges första friidrottsguld i mästerskapet på 16…
LÄS MER
Tove Arwidson stod för en imponerande avslutning i sjukampen – och säkrade Sveriges andra medalj på European Youth Olympic Festival i Skopje. "Det känns helt otroligt. Jag trodde inte detta i går kväll, så jag är jätteglad nu", säger hon.
LÄS MER