Personligt rekord för Danielsson i semifinalen på 1500 meter
20 AUGUSTI 2023 | 18:39
FOTO: DECA TEXT&BILD
På VM i Budapest föll Emil Danielsson i försöksheatet på 1500 meter men fick ändå en plats i semifinalen tillsammans med de två andra löparna som ramlade. Emil tog verkligen vara på chansen och slutade tolva i det första av två semifinalheat på det nya personliga rekordet 3:34.16.
För att ta sig till VM-final på 1500 meter behövde man vara bland de sex första i mål i någon av de två semifinalerna, nytt för i år var att inga tider avancerade.
Emil Danielsson, som på SM i Söderhamn sänkte sitt personliga rekord till 3:35.23, inledde semifinalen avvaktande och placerade sig långt bak i fältet. Farten i täten var hög och amerikanen Yared Nuguse var först i mål på 3:32.69 med de sex som avancerade till final samlade inom 28 hundradelar.
Emil var stark hela vägen in i mål även om han inte lyckades haka på tätklungan och sänkte sitt personliga rekord med drygt en sekund ned till 3:34.16 som tolva i mål.
– Jag är jättenöjd och det var skönt att få visa att jag hade det i mig när det blev ett så speciellt försökslopp. Jag är inte så långt i från i de här sammanhangen och nästa gång kanske jag vågar vara ännu mer offensiv och fightas hela vägen in om topp-sex, säger Emil Danielsson.
***
Se alla svenska hålltider och läs allt om mästerskapet i vår VM-guide.
Startlistor och resultat hittar ni här.
Relaterade nyheter
Den 20–22 mars avgörs inomhus-VM i Torun, Polen, och nu presenterar förbundskapten Kajsa Bergqvist sju aktiva som förhandsnomineras till den svenska truppen. "Vi har ett helt gäng aktiva som, om de presterar på toppen av sin förmåga, kan vara med och…
LÄS MER
I sommar arrangeras både U20-VM i Eugene och U18-EM i Rieti. Landslagsledarna David Frykholm och Anna Wessman har nu presenterat nomineringsgränserna till respektive mästerskap.
LÄS MER