Annons

Annons

VM-guiden – mästerskapet i Budapest dag-för-dag

Vm Guiden 2023

VM i Budapest pågår 19–27 augusti. När avgörs vad? När tävlar svenskarna? Vilka är de? Här är Svensk Friidrotts guide till mästerskapet.

Fler än 2000 aktiva från över 200 länder kommer till Budapest där nybyggda National Athletics Centre står redo. Häromveckan meddelade arrangören att man redan hade sålt över 250 000 biljetter.

Totalt 32 svenskar är redo för Friidrotts-VM i Ungern och här nedan följer tidsprogrammet dag-för-dag. För att komma direkt till den dag du vill få koll på – klicka på ett datum här nedan.

Lördag 19/8 Söndag 20/8 Måndag 21/8
Tisdag 22/8 Onsdag 23/8 Torsdag 24/8
Fredag 25/8 Lördag 26/8 Söndag 27/8

Vilka svenskar som avancerar till eventuella semifinaler och finaler kommer att uppdateras under tiden tävlingarna pågår.

Längst ner i den här guiden hittar du mer fakta om de svenska deltagarna – klicka HÄR för att komma dit.

Fler länkar:

Startlistor/resultat 

TV4:s sändningstider 

Mästerskapets hemsida

Friidrottsstatistik.se där du hittar massvis med fakta om alla svenska VM-deltagare

Största VM-truppen på 28 år – "Väldigt nöjd med vårt lag"

Lördag 19 augusti

10.50 M 20km gång, FINAL Perseus Karlström
11.30 M Kula, kvalgrupp A+B  
11.35 K sjukamp, 100 m häck  
12.05 Mx 4x400m, försök  
12.35 M 3000m hinder, försök Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström
12.47 K sjukamp, höjd  
13.00 M slägga, kvalgrupp A  
13.25 K längdhopp, kvalgrupp A+B Tilde JohanssonKhaddi Sagnia, Maja Åskag
13.35 M 100m, förkval  
14.15 K 1500m, försök Hanna Hermansson
14.45 M slägga, kvalgrupp B Ragnar Carlsson
     
18.15 Invigning  
19.02 M 1500m, försök Emil Danielsson
19.05 K sjukamp, kula  
19.10 M diskus, kvalgrupp A Daniel Ståhl
19.35 M tresteg, kvalgrupp A+B  
19.43 M 100m, försök Henrik Larsson
20.30 K sjukamp, 200m  
20.35 M kula, FINAL  
20.40 M diskus, kvalgrupp B Simon Pettersson
20.55 K 10 000m, FINAL Sarah Lahti
21.47 Mx 4x400m, FINAL  

Söndag 20 augusti

07.15 K 20km gång, FINAL  
09.00 K diskus, kvalgrupp A Vanessa Kamga
09.35 K 400m, försök  
09.50 K sjukamp, längdhopp  
10.25 M 400m, försök Carl Bengtström
10.30 K diskus, kvalgrupp B Caisa-Marie Lindfors
10.35 M höjdhopp, kvalgrupp A+B  
11.25 M 400m häck, försök  
12.00 K sjukamp, spjut, grupp A  
12.10 K 100m, försök  
13.05 M 110m häck, försök Joel Bengtsson och Max Hrelja
13.05 K sjukamp, spjut, grupp B  
     
16.35 M 100m, semifinaler Henrik Larsson
16.55 K längdhopp, FINAL  
17.05 K 1500m, semifinaler  
17.35 M 1500m, semifinaler Emil Danielsson
17.50 M slägga, FINAL  
18.00 K sjukamp, 800m, FINAL  
18.25 M 10 000m, FINAL  
19.10 M 100m, FINAL  

Måndag 21 augusti

18.40

K stavhopp, kvalgrupp A+B

Michaela Meijer

18.50

K 400m häck, försök

Moa Granat

19.35

M 400m häck, semifinaler

 

19.40

M tresteg, FINAL

 

20.05

M 110m häck, semifinaler

Max Hrelja

20.30

M diskus, FINAL

Daniel Ståhl

20.35

K 100m, semifinaler

 

21.10

K 400m, semifinaler

 

21.40

M 110m häck, FINAL

 

21.50

K 100m, FINAL

 

Tisdag 22 augusti

18.40

K 100m häck, försök

 

19.20

M 800m, försök

Andreas Kramer

19.55

M höjdhopp, FINAL

 

20.20

K diskus, FINAL

 

20.25

K 400m häck, semifinaler

 

21.00

M 400m, semifinaler

 

21.30

K 1500m, FINAL

 

21.42

M 3000m hinder, FINAL

Simon Sundström

Onsdag 23 augusti

10.05

K 800m, försök

 

10.15

M stavhopp, kvalgrupp A+B

Armand Duplantis

10.20

K spjut, kvalgrupp A

 

11.15

M längd, kvalgrupp A+B

Thobias Montler

11.20 (ändrad tid)

K 200m, försök

Julia Henriksson

11.55

K spjut, kvalgrupp B

 

12.15 (ändrad tid)

M 200m, försök

 

 

 

 

19.00

K slägga, kvalgrupp A

 

19.02 (ändrad tid)

K 5000m, försök

Sarah Lahti återbud

19.10

K tresteg, kvalgrupp A+B

Maja Åskag

19.30

K stavhopp, FINAL

 

19.53 (ändrad tid)

K 3000m hinder, försök

 

20.35

K slägga, kvalgrupp B

Grete Ahlberg

20.45 (ändrad tid)

K 100m häck, semifinaler

 

21.15

M 1500m, FINAL

 

21.35

K 400m, FINAL

 

21.50

M 400m häck, FINAL

 

Torsdag 24 augusti

07.00

M gång 35km, FINAL

Perseus Karlström

07.00

K gång 35km, FINAL

 

 

 

 

19.00

M 5000m, försök

Emil Danielsson och Andreas Almgren

19.30

M längdhopp, FINAL

Thobias Montler

19.45

K 200m, semifinaler

 

20.15

K slägga, FINAL

 

20.20

M 200m, semifinaler

 

20.50

M 800m, semifinaler

Andreas Kramer

21.25

K 100m häck, FINAL

 

21.35

M 400m, FINAL

 

21.50

K 400m häck, FINAL

 

Fredag 25 augusti

10.05

M tiokamp, 100 m

Marcus Nilsson

10.10

M spjut, kvalgrupp A

 

10.20

K höjdhopp, kvalgrupp A+B

 

10.55

M tiokamp, längdhopp

Marcus Nilsson

11.45

M spjut, kvalgrupp B

Jakob Samuelsson

12.20

M tiokamp, kula

Marcus Nilsson

 

 

 

18.30

M tiokamp, höjdhopp

Marcus Nilsson

19.30

M 4x100m, försök

 

19.35

K tresteg, FINAL

 

20.00

K 4x100m, försök

 

20.20

K spjut, FINAL

 

20.25

K 800m, semifinaler

 

21.05

M tiokamp, 400m

Marcus Nilsson

21.40

K 200m, FINAL

 

21.50

M 200m, FINAL

 

Lördag 26 augusti

07.00

K maraton, FINAL

 

10.05

M tiokamp, 110m häck

Marcus Nilsson

10.25

K kula, kvalgrupp A+B

Axelina Johansson, Sara Lennman och Fanny Roos

11.00

M tiokamp, diskus, grupp A

Marcus Nilsson

12.05

M tiokamp, diskus, grupp B

 

14.00

M tiokamp, stavhopp

Marcus Nilsson

 

 

 

19.05

M tiokamp, spjut, grupp A

Marcus Nilsson

19.05

M stavhopp, FINAL

Armand Duplantis

19.30

M 4x400m, försök

 

19.55

K 4x400m, försök

 

20.10

M tiokamp, spjut, grupp B

Marcus Nilsson

20.15

K kula, FINAL

 

20.30

M 800m, FINAL

 

20.50

K 5000m, FINAL

 

21.25

M tiokamp, 1500m, FINAL

Marcus Nilsson

21.40

M 4x100m, FINAL

 

21.50

K 4x100m, FINAL

 

Söndag 27 augusti

07.00

M maraton, FINAL

 

 

 

 

20.05

K höjdhopp, FINAL

 

20.10

M 5000m, FINAL

 

20.20

M spjut, FINAL

 

20.45

K 800m, FINAL

 

21.10

K 3000m hinder, FINAL

 

21.37

M 4x400m, FINAL

 

21.47

K 4x400m, FINAL

 

TV-tider och kanaler

Datum

Tid

Kanal

Lördag 19 augusti

08.30–15.00

TV12 08.30–12.00

 

 

TV4 12.00–15.00

 

18.30–22.30

TV4 18.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Söndag 20 augusti

07.00–14.00

TV12 07.00–12.00

 

 

TV4 12.00–14.00

 

16.00–19.30

TV4 16.00–19.30

 

 

TV4 Play 19.00–19.30

Måndag 21 augusti

18.30–22.30

TV12 18.30–19.30

 

 

TV4 19.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Tisdag 22 augusti

18.30–22.30

TV12 18.30–19.30

 

 

TV4 19.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Onsdag 23 augusti

09.45–13.30

TV4 Play 09.45–10.00

 

 

TV12 10.00–12.15

 

 

TV4 12.15–13.30

 

18.30–22.30

TV12 18.30–19.30

 

 

TV4 19.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Torsdag 24 augusti

06.45–10.00

TV12 06.45–10.00

 

18.30–22.30

TV12 18.30–19.30

 

 

TV4 19.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Fredag 25 augusti

10.00–13.00

TV12 10.00–13.00

 

18.30–22.30

TV12 18.30–20.00

 

 

TV4 20.00–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Lördag 26 augusti

06.45–15.00

TV12 06.45–12.00

 

 

TV4 12.00–15.00

 

18.30–22.30

TV4 Play 18.30–19.00

 

 

TV4 19.00–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

Söndag 27 augusti

06.45–09.30

TV12 06.45–09.30

 

19.30–22.30

TV4 19.30–22.00

 

 

TV4 Play 22.00–22.30

 

De svenska VM-stjärnorna

Grete Ahlberg

Gren: Slägga

Född: 29 maj 1998

Ålder: 25 år

Förening: Hammarby IF

Personligt rekord: 70.87, Eugene, OR, 15.7.22

Säsongsbästa: 69.67, Söderhamn, 28.7.23

Mer fakta om Grete HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet 

Andreas Almgren

Gren: 5000 m

Född: 12 juni 1995

Ålder: 28 år

Förening: Turebergs FK

Personligt rekord: 13:01.70, SR, Bruxelles, BEL, 2.9.22

Säsongsbästa: 13:25.70, Chorzów, POL, 25.6.23

Mer fakta om Andreas HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Joel Bengtsson

Gren: 110 m häck

Född: 6 maj 1999

Ålder: 24 år

Förening: Malmö AI

Personligt rekord:13.54 (+1.2), Austin, TX, 25.3.22

Säsongsbästa: 13.55 (-0.9), Malmö, 5.8.23

Mer fakta om Joel HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Carl Bengtström

Gren: 400 m

Född: 13 januari 2000

Ålder: 23 år

Förening: Örgryte IS

Personligt rekord ute och säsongsbästa: 45.91, Madrid, ESP, 22.7.23.

Personligt rekord inne: 45.33, SR, Beograd, SRB, 19.3.22.

Mer fakta om Carl HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Emil Blomberg

Gren: 3000 m hinder

Född: 9 april 1992

Ålder: 31 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord och säsongsbästa: 8:20.01, Turku, FIN, 13.6.23

Mer fakta om Emil HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Ragnar Carlsson

Gren: Slägga

Född: 16 november 2000

Ålder: 22 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord: 77.00, Selfoss, ISL, 28.5.22

Säsongsbästa: 75.27, Halle, GER, 20.5.23

Mer fakta om Ragnar HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Emil Danielsson

Gren: 1500 m och 5000 m

Född: 5 september 1997

Ålder: 25 år

Förening: Spårvägens FK

Personligt rekord och säsongsbästa 1500 m: 3:35.23, Söderhamn, 29.7.23

Personligt rekord och säsongsbästa 5000 m: 13:13.43, Göteborg, 18.6.23

Mer fakta om Emil HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Armand Duplantis

Gren: Stavhopp

Född: 10 november 1999

Ålder: 23 år

Förening: Upsala IF

Personligt rekord ute: 6.21, VR, Eugene, OR, 24.7.22 1
Säsongsbästa ute: 6.12, Ostrava, CZE, 27.6.23
Personligt rekord och säsongsbästa inne: 6.22, VR, Clermont-Ferrand, FRA, 25.2.23

Mer fakta om Armand HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Moa Granat

Gren: 400 m häck

Född: 8 augusti 2004

Ålder: 19 år

Förening: Vallentuna FK

Personligt rekord och säsongsbästa: 56.43, Karlstad, 5.7.23

Mer fakta om Moa HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Julia Henriksson

Gren: 200 m

Född: 11 juli 2000

Ålder: 23 år

Förening: Malmö AI

Personligt rekord: 23.15 (-0.7), Helsinki, FIN, 4.9.22

Säsongsbästa: 23.22 (-0.3), Chorzów, POL, 25.6.23

Mer fakta om Julia HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Hanna Hermansson

Gren: 1500 m

Född: 18 maj 1989

Ålder: 34 år

Förening: Turebergs FK

Personligt rekord: 4:05.76, München, GER, 19.8.22

Säsongsbästa: 4:07.89, Madrid, ESP, 22.7.23

Mer fakta om Hanna HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Max Hrelja

Gren: 110 m häck

Född: 30 januari 1998

Ålder: 25 år

Förening: Malmö AI

Personligt rekord och säsongsbästa: 13.43 (+0.6), La Chaux-de-Fonds, SUI, 2.7.23; 13.43 (+1.2), Liège, BEL, 12.7.23.

Mer fakta om Max HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Axelina Johansson

Gren: Kula

Född: 20 april 2000

Ålder: 23 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord och säsongsbästa: 19.54, SR, Bloomington, IN, 13.5.23

Mer fakta om Axelina hittas HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Tilde Johansson

Gren: Längdhopp

Född: 5 januari 2001

Ålder: 22 år

Förening: Falkenbergs IK

Personligt rekord: 6.73 (+1.3), SJR, Karlstad, 3.7.19

Säsongsbästa: 6.56 (+1.4), Espoo, FIN., 16.7.23; 6.56 (-1.7), Kalamáta, GRE, 31.5.23

Mer fakta om Tilde HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Vidar Johansson

Gren: 3000 m hinder

Född: 8 oktober 1996

Ålder: 26 år

Förening: Ullevi FK

Personligt rekord: 8:18.31,Castellón, ESP, 29.6.21

Säsongsbästa: 8:23.01, Turku, FIN, 13.6.23

Mer fakta om Vidar HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Vanessa Kamga

Gren: Diskus

Född: 19 november 1998

Ålder: 24 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord: 60.33, Norrköping, 7.8.22

Säsongsbästa: 59.12, Walnut, CA, 15.4.23

Mer fakta om Vanessa HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Perseus Karlström

Gren: Gång 20 km och 25 km

Född: 2 maj 1990

Ålder: 33 år

Förening: Eskilstuna FI

Personligt rekord 20 km: 1:18:07, SR, La Coruña, ESP, 8.6.19
Personligt rekord 35 km: 2:23:44, SR, Eugene, OR, 24.7.22

Säsongsbästa 20 km: 1:19:27, Melbourne, AUS, 12.2.23
Säsongsbästa 35 km: Ingen notering.

Mer fakta om Perseus HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Andreas Kramer

Gren: 800 m

Född: 13 april 1997

Ålder: 26 år

Förening: Ullevi FK

Personligt rekord: 1:44.47, SR, Ostrava, CZE, 8.9.20

Säsongsbästa: 1:44.85, Paris, FRA, 9.6.23

Mer fakta om Andreas HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Sarah Lahti

Gren: 5000 m och 10 000 m

Född: 18 februari 1995

Ålder: 28 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord 5000 m: 15:04.87, Birmingham, GBR, 21.5.22
Säsongsbästa 5000 m:
15:06.80, Stockholm, 2.7.23

Personligt rekord 10 000 m: 31:11.12, Stockholm, 4.5.21.
Säsongsbästa 10 000 m: Ingen notering.

Mer fakta om Sarah hittas här på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Henrik Larsson

Gren: 100 m

Född: 30 september 1999

Ålder: 23 år

Förening: IF Göta Karlstad

Personligt rekord och säsongsbästa: 10.13 (+0.9), SR, SM, Söderhamn, 28.7.23.

Mer fakta om Henrik hittas här på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Sara Lennman

Gren: Kula

Född: 8 april 1996

Ålder: 27 år

Förening: Spårvägens FK

Personligt rekord ute: 17.95, Leiria, POR, 11.3.23.

Personligt rekord inne: 18.09, Karlstad, 12.2.23.

Mer fakta om Sara hittas här på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Caisa-Marie Lindfors

Gren: Diskus

Född: 5 augusti 2000

Ålder: 22 år

Förening: Upsala IF

Personligt rekord och säsongsbästa: 60.90, Söderhamn, 30.7.23

Mer fakta om Caisa-Marie hittas här på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Michaela Meijer

Gren: Stavhopp

Född: 30 juli 1993

Ålder: 30 år

Förening: Örgryte IS

Personligt rekord: 4.83, SR, Norrköping, 1.8.20

Säsongsbästa: 4.50, Söderhamn, 28.7.23 (Inne: 4.55, Istanbul, TUR, 3.3.23)

Mer fakta om Michaela HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Thobias Montler

Gren: Längdhopp

Född: 15 februari 1996

Ålder: 27 år

Förening: Ullevi FK

Personligt rekord ute: 8.27 (+0.4), Monaco, MON, 9.7.21
Personligt rekord inne:
8.38, SR, Beograd, SRB, 18.3.22

Säsongsbästa: 8.01 (-0.2), Oslo, NOR, 15.6.23

Mer fakta om Thobias HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Marcus Nilsson

Gren: Tiokamp

Född: 3 maj 1991

Ålder: 32 år

Förening: Högby IF

Personligt rekord: 8327, München, GER, 16.8.22

Säsongsbästa: Ingen slutförd serie

Mer fakta om Marcus HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Simon Pettersson

Gren: Diskus

Född: 3 januari 1994

Ålder: 29 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord: 70.42, Norrköping, 6.8.22

Säsongsbästa: 64.60, Uppsala, 7.6.23

Mer fakta om Simon HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Fanny Roos

Gren: Kula

Född: 2 januari 1995

Ålder: 28 år

Förening: Malmö AI

Personligt rekord: 19.42, Chorzów, POL, 6.8.22

Säsongsbästa: 19.29, Bottnaryd, 15.7.23

Mer fakta om Fanny HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Khaddi Sagnia

Gren: Längdhopp.

Född: 20 april 1994

Ålder: 29 år

Förening: Ullevi FK

Personligt rekord: 6.95 (+1.0), Eugene, OR, 28.5.22

Säsongsbästa: 6.61 (+0.4), Athína, GRE, 24.5.23

Mer fakta om Khaddi HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Jakob Samuelsson

Gren: Spjut

Född: 19 februari 1998

Ålder: 25 år

Förening: Hässelby SK

Personligt rekord och säsongsbästa: 80.26, Sollentuna, 6.5.23

Mer fakta om Jakob HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Daniel Ståhl

Gren: Diskus

Född: 27 augusti 1992

Ålder: 30 år

Förening: Spårvägens FK

Personligt rekord: 71.86, SR, Bottnaryd, 29.6.19

Säsongsbästa: 71.45, Jõhvi, EST, 16.6.23

Mer fakta om Daniel HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Simon Sundström

Gren: 3000 m hinder

Född: 4 februari 1998

Ålder: 25 år

Förening: IFK Lidingö

Personligt rekord: 8:21.50, Huelva, ESP, 3.6.21

Säsongsbästa: 8:22.73, Söderhamn, 28.7.23

Mer fakta om Simon HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Maja Åskag

Gren: Längd och tresteg

Född: 18 december 2002

Ålder: 20 år

Förening: Råby-Rekarne FIF

Personligt rekord och årsbästa längd: 6.75 (+0.4), Karlstad, 5.7.23

Personligt rekord tresteg: 14.05 (+0.8), SJR, Tallinn, EST, 16.7.21
Årsbästa tresteg: 14.00 (+1.7), København, DEN, 28.5.23

Mer fakta om Maja HITTAS HÄR på friidrottsstatistik.se

Tillbaka till tidsprogrammet

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

IVM 2024 Sajt
Truppen till inomhus-VM presenterad: "En stark trupp"

Nu är den svenska truppen till inomhus-VM i Glasgow klar. Totalt räknar förbundskapten Kajsa Bergqvist med elva aktiva, fem kvinnor och sex män. "Det är en stark trupp med flera aktiva som kan vara med och slåss om de främsta placeringarna", säger Ka…

LÄS MER
Friidrottskanalen (1)
Friidrottskanalen öppnar för säsongen 2024

I samband med att inomhussäsongen dragit igång på allvar rullar även Friidrottskanalens sändningar från tävlingarna igång. Här hittar du aktuella sändningar för den närmsta tiden.

LÄS MER