SVT sänder Finnkampen och Diamond League från Kina
02 SEPTEMBER 2023 | 08:43
FOTO: DECA TEXT&BILD
Äntligen är det dags för Finnkampen på Stockholms Stadion. Har ni inte möjlighet att vara på plats kan ni följa tävlingarna på SVT och SVT Play. SVT1 och SVT Play sänder även Diamond League från Xiamen där vi har två svenskar till start under lördagen.
För den som gillar att se friidrott på tv blir det en fullspäckad helg. Diamond League i kinesiska Xiamen på lördag följs av två dagar med Finnkampen från Stockholms Stadion.
SVT1 och SVT Play sänder Diamond League med start 13.00 på lördag. Andreas Kramer på 800 meter och Vidar Johansson på 3000 meter hinder är de svenska deltagarna.
15.50 startar lördagens sändningar från Finnkampen i SVT2 och SVT Play. På söndag är det SVT1 och SVT Play som sänder från klockan 12.50.
***
Till sändningarna från Finnkampen.
Allt om Finnkampen hittar ni här.
Köp biljetter till Finnkampen.
Relaterade nyheter
Folkligt, festligt och fullsatt var det på Stockholms Stadion i slutet av augusti i år när Finnkampen firade 100 år. Men hur gick det i tävlingarna och vad minns du av jubileumshelgen? Testa dig själv med vårt Finnkampsquiz!
LÄS MER
Under dubbelsegern på Finnkampen meddelade Simon Pettersson att han lägger diskusen på hyllan. "Jag har älskat varenda ögonblick", säger han.
LÄS MER