Annons

Thea Löfman till släggfinal: ”Äntligen!”

LÖFMAN Thea 9004 Thea Löfman kan ladda om inför fredagens släggfinal.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Sverige ställde upp med tre tjejer i släggkvalet på U23-EM i Finland och bäst av dem lyckades Thea Löfman som med 63.49 tog sig final med det nionde bästa resultatet.

Annons

Först ut av de svenska deltagarna på U23-EM var Hillevi Carlsson. I släggkvalets första grupp nådde Hillevi 59.57 i sitt tredje kast och slutade på en 18:e plats totalt.

Direktkvalgränsen i kvinnornas slägga låg på 66.00, ett resultat Thea Löfman överträffat tidigare under säsongen. Thea övertygade med två kast över 63 meter och hennes 63.49 räckte till final. Emma Holmgren Löf nådde 58.41 och slutade på en 19:e plats.

– Det känns så skönt, äntligen! Jag har verkligen väntat på att ta mig till en final, sa Thea Löfman efter kvalet.

Filippa Sivnert missade precis avancemang till semifinal på 100 meter efter att ha slutat femma i sitt försöksheat på 11.73. De tre första i varje heat tog sig vidare och för att avancera på tid krävdes 11.68.

Angel Richmore föll olyckligt i sjukampens inledande häcklopp men samlade ihop sig och tangerade sitt personliga rekord i höjd med 1.77. Härnäst väntar kula och 200 meter för Angel.

Annons

Gabriella Jönsson hade ingen lyckad stavtävling. Efter att ha klarat 3.85 tog det stopp på 4.00.

Se alla resultat från U23-EM här.

Läs vår guide till U23-EM.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Axelina Johansson Universiaden
Axelina Johansson tog guld på Universiaden

Universiaden pågår för fullt i tyska Bochum – och Sverige har tagit sin första guldmedalj. Axelina Johansson dominerade kulfinalen och vann överlägset med 18.45 – mer än en meter före tvåan. Det är Sveriges första friidrottsguld i mästerskapet på 16…

LÄS MER
Tove Arwidson
Brons till Tove Arwidson i sjukamp – "Helt otroligt"

Tove Arwidson stod för en imponerande avslutning i sjukampen – och säkrade Sveriges andra medalj på European Youth Olympic Festival i Skopje. "Det känns helt otroligt. Jag trodde inte detta i går kväll, så jag är jätteglad nu", säger hon.

LÄS MER