Thobias Montler slutade som sexa i längdfinalen
24 AUGUSTI 2023 | 21:49
FOTO: DECA TEXT&BILD
Det blev ingen topplacering för Thobias Montler i längdfinalen. Han slutar sexa med ett hopp på 8 meter: ”Det som saknas är en hel säsong som har gått till skador”.
Thobias Montler kom till längdfinalen på en svettig elfteplats efter att ha hoppat 8.03 i kvalet. När det på torsdagskvällen var dags för final inledde han med ett åttametershopp. 8.00, närmare bestämt, vilket tog honom upp i ledning. Direkt efter hoppade dock Tentoglou från Gerkland och Pinnock från Jamaica 8.50 respektive 8.40, så ledningen fick Montler bara behålla i någon minut.
I andra hoppet sprang han bara genom och i det tredje blev det ett övertramp. Vid det här laget hade Pinnock också hoppat 8.50 och gått upp i ledning med ett bättre andrahopp än Tentoglou.
Thobias Montler lyckades inte öka i de sista omgångarna utan avslutade med 7.92, 7.87 och ett till övertramp. Det längsta hoppet, 8.00, räckte till en sjätteplats.
– Det som saknas är egentligen en hel säsong som har gått till skador och så ska man fajtas mot de bästa i världen på de längder som de gör idag, då kan man inte ha det facit jag har idag, säger Thobias Montler efter tävlingens slut.
***
Se alla svenska hålltider och läs allt om mästerskapet i vår VM-guide.
Startlistor och resultat hittar ni här.
Relaterade nyheter
I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.
LÄS MER
Den 14 december är det dags för Terräng-EM i portugisiska Lagoa och nu är den svenska truppen spikad. Blågult åker dit med 20 löpare och kommer att ha lag i alla klasser utom den kvinnliga och männens U23-klass.
LÄS MER