Tibyasa Matovu och Agnes Jansson – segrare och undantag
02 AUGUSTI 2026 | 08:13
FOTO: DECA TEXT&BILD
JSM-USM dag 2: Med bara en vecka mellan senior-SM och "U23"-SM är korrelationen mellan att ha varit bästa K22/M22 på SM i Uppsala och att bli mästare här i Sollentuna förstås extremt hög. Men det finns alltid undantag: Den som i SM-resultaten letar efter Spårvägens Tibyasa Matovu bland 400m-folket eller efter Hammarbys Agnes Jansson i trestegslistan gör det nämligen förgäves.
Ja, vad gäller Tibyasa behöver man faktiskt gå tre år i tiden för att hitta senaste svenska resultatlistorna med hans namn – och på den tiden var han dessutom en 19-årig längdhoppare av "en bit över 7"-klass. Den sommaren i Sverige tränade han en del tillsammans med tidigare längdhopparen David Thid och blev inspirerad av Davids exempel att utforska om inte 400m kunde vara en bättre gren än längd även för den som hette Tibyasa Matovu.
Redan nästa sommar kom 47.00 så grenbytet visade sig lyckat och våren 2025 hade Tibyasa en intensiv fyramånadersperiod för sitt universitet CSUN (”Cal State Northridge”) med totalt åtta individuella lopp på 46-talet plus sex stafettsträckor. Personliga rekorden 46.80 inne och 46.01 gav honom andraplatser på svenska årsbästalistorna bakom häckspecialisten Carl Bengtström.
46.01-loppet gav även uppmärksamhet här på friidrott.se!
2026 började utesäsongen i USA lovande redan 13 mars med 21.14 PB på 200m och 46.30 på 400m. Men redan i andra tävlingen två veckor senare kom en skada som gjorde att Tibyasa missade resten av universitetssäsongen. Så starten nu på JSM var faktiskt den första på dryga fyra månader.
Loppet på Sollentunavallen visade detta tydligt med en kontrollerad inledning och sedan mycket kamp för att hålla emot de envisa utmaningarna från SM-tvåan Alvin Reinebo.
Agnes Jansson segrade med halvmetern
Vad gäller Agnes Jansson var trestegsguldet inte samma typ av sensation. För Agnes är längd uttalad specialgren – som hon därför prioriterade på SM – och tresteg något hon kört ytterst sällan: 2022-2025 fyra gånger totalt, alla sommaren 2024. Så inför 2026 var 11.59 ett ganska anonymt PB.
Men något hade uppenbarligen synts på träningen för i mitten på juni åkte hon till Jönköping och hoppade 12.08 i lätt motvind direkt i första hoppet! Det gav uppenbart inspiration till en mer omfattande test nu på JSM. Här kom 12.27 direkt första i obefintlig vind och punkt satte hon med 12.38 i motvind i sjätte. Seger med halvmetern! Så man kan förmoda att det blir litet mindre sporadiskt med trestegsstarterna framöver för Agnes.
Övriga 22-årsgrenar på lördagen följde i stort sett modellen ”guld till den bäste av dem på senior-SM”: Örgrytes Elna Wester på 400m, Hälles Jonas Magnusson på 1500m, IFK Göteborgs Albin Örnborg på 110m häck, Kils Melwin Lycke Holm i höjd, Faluns Adam Hellbom i slägga, Hammarbys Esther Salqvist på 100m häck och Hässelbys Ebba Salomonsson Lund i diskus.
Och det var inte heller långt borta på kvinnliga 1500m. På SM hade Hälles Liv Dinis precis på slutet tagit sig förbi Djurgårdens klart tuffare öppnande Saga Provci och gått i mål som 4:a. Den här gången valde Liv att stå för farten i början men Saga ville inte avlösa. Så Liv fortsatte medan Saga bara fokuserade på att hänga på till sista varvet. För den här gången ville hon ha resurser för en kraftfull avslutning. Vilket fungerade: Med 66.0 på sista varvet och 32.1 på sista 200m blev segern överlägsen.
Läs också:
Hinderdramatik och snabba hundringar i Sollentuna
Toppresultat av Marcus Eklund och Patricia Kamga
Cederquist och Bonnevier visade klassen
Dramatisk guldfajt mellan Wiklund och Aspington
Dubbla pers och guld för Milo Enander
Westers och Lycke Holms "Plötsligt hände det!"
Skribent: A. Lennart Julin
Relaterade nyheter
JSM-USM dag 2: I grunden är ett JSM-USM en nationell begivenhet avsedd att fungera som inspirerande säsongsmål för aktiva i ungdoms- och junioråldrarna. Men ibland kommer prestationer som gör större avtryck.
LÄS MER
På JSM i Sollentuna var det två EM-klara svenskar som verkligen visade att mästerskapsformen är på G. Örgrytes 400-metersess Elna Wester kapade 48 hundradelar på sitt säsongsbästa och Kils höjdfantom Melwin Lycke Holm förbättrade sitt säsongsbästa me…
LÄS MER