Förändrade krav på dopingkontroll efter rekordprestationer
02 MAJ 2024 | 15:28
På Svensk Friidrotts förbundsårsmöte i mars beslutades det om nya förutsättningar för dopingkontroll efter svenska rekord och SM-rekord. Här kan ni läsa allt om de nya förutsättningarna.
Sedan förbundsårsmötet i slutet av mars gäller nya förutsättningar för dopingkontroll efter svenska rekord och SM-rekord:
Kravet på att lämna dopingprov på tävlingsdagen eller under närmast efterföljande dygn gäller numera enbart för svenska seniorrekord.
För svenska juniorrekord och svenska rekord i parafriidrott gäller nu istället ett krav på att göra sig tillgänglig för dopingprov, d.v.s. ge sig till känna via rekordjouren och meddela att man har satt svenskt juniorrekord eller svenskt rekord i parafriidrott, och är tillgänglig för att lämna dopingprov på tävlingsdagen eller under närmast efterföljande dygn. Beslutet om dopingkontroll behöver genomföras eller inte tas sedan av Antidoping Sverige.
Det finns inte längre något krav på att lämna dopingprov efter mästerskapsrekord (SM-rekord).
En uppdaterad beskrivning av vilka krav på dokumentation som gäller efter rekordprestationer finns att läsa här:
https://www.friidrott.se/tavling-landslag/tavling/resultat-statistik/rekord/
Förbundsstyrelsens förslag som bifölls av årsmötet (som också beskriver motiven för ovanstående förändringar) finns att läsa här:
Relaterade nyheter
Den 21 mars ska världsmästarna på 400 meter inomhus koras i Polen. Den här gången blir det dock genom två finalheat istället för i en final. "Spontant så ser jag nog mest negativt på beslutet", säger Carl Bengtström, Sveriges stjärna i grenen.
LÄS MER
Under söndagen gjorde Carolina Johnson sitt livs första maratonlopp och det slutade med lysande 2:28:01 i Valencia. Med den tiden – den snabbaste maradebuten någonsin av en svenska – är Linköpingslöparen trea på den blågula genom-tiderna-listan.
LÄS MER