Intresseanmälan till sommarens juniorgala i Mannheim

Mannheim MTG Sportstadion i Mannheim.

FOTO: PER ZIKOVIC

Några av de bästa juniorerna i åldern 18-19 år från hela Europa deltar i Bauhaus Junioren-Gala i tyska Mannheim och tävlingen har uppnått internationellt erkännande genom åren med deltagande av juniorer i världsklass. I sommar avgörs den 32:a upplagan av tävlingen 13-14 juni och du som är född 2007 eller senare kan lämna in en intresseanmälan om att få delta redan nu.

Sommarens stora mål för U20-juniorerna, födda 2007 och senare, är U20-VM i Eugene, USA. Tävlingarna i Mannheim är ett bra tillfälle för aktiva att få möta internationellt motstånd och klara kvalgränserna till mästerskapet i Eugene.

Intresseanmälan till tävlingarna i Mannheim ska vara inne senast onsdag 1 april. Läs mer om kriterierna för deltagande här.

Skicka in din intresseanmälan här senast onsdag 1 april.

Här hittar ni tävlingens hemsida.

Nedan ser ni en film från 2022 års upplaga av Bauhaus Junioren-Gala.

Magnus Olsson 2025

Magnus Olsson

Prestationscentrum Para/Ansvarig elitidrott och studier

076-773 14 27 magnus.olsson@friidrott.se

Relaterade nyheter

Armand Duplantis 1TW 9288 2773
Duplantis inledde säsongen med 6.06

I franska Clermont-Ferrand öppnade Mondo Duplantis säsongen 2026 med en seger på fina 6.06. Den svenske världsrekordhållaren testade även den nya världsrekordhöjden 6.31, men lyckades inte ta sig över.

LÄS MER