Ngarambe krossade svenska rekordet på 1 mile
11 FEBRUARI 2024 | 21:35
FOTO: DECA TEXT&BILD
Turebergs Yolanda Ngarambe såg till att det blev inte mindre än tre svenska rekord under söndagen. På Millrose Games, en del av World Athletics Indoor Tour Gold, sänkte Yolanda sitt eget svenska rekord på 1 mile med nästan fem sekunder.
Söndagen inleddes med att Turebergs Andreas Almgren satte svenskt på halvmaraton med den fantastiska tiden 59:23. Under eftermiddagen sänkte Julia Henriksson från Malmö AI det svenska rekordet på 200 meter med nio hundradelar till 23.06.
Söndagens tredje svenska rekord kom strax innan klockan 21 på kvällen i New York. Yolanda Ngarambe hade fått en inbjudan till att springa den klassiska Wanamaker Mile under Millrose Games mot tufft internationellt motstånd.
Yolanda placerades sig långt bak i fältet inledningsvis och låg nia efter halva loppet. Hon gjorde en otroligt stark avslutning och plockade fem placeringar på de sista varven. Hon kom in i mål som fyra på tiden 4:23.68, en förbättring av hennes eget svenska rekord på distansen med nästan fem sekunder.
Elle St. Pierre satte amerikanskt rekord som vinnare på 4:16.41 och det sattes inte mindre än fem nationsrekord i det snabba loppet.
Relaterade nyheter
Efter många år som elitlöpare har Sävedalens Linn Söderholm valt att lägga spikskorna på hyllan och frigöra mer tid till annat. "Jag känner mig väldigt stolt över det jag uppnått i min karriär, skillnaden mot hur jag alltid känt tidigare är att jag n…
LÄS MER
Det blev en fjärdeplats för Vanessa Kamga i European Throwing Cup och Jakob Samuelsson kastade sig till en tiondeplats i spjuttävlingen.
LÄS MER