Annons

Plesse persade direkt

Plesse Simon Plesse (arkivbild).

FOTO: DECA TEXT&BILD

Simon Plesse inledde tävlingsåret med nytt personligt rekord på 60 meter. Med fina 6.77 vann Upsala-sprintern gårdagens A-final i Upsala Winter Series i överlägsen stil.

Annons

Under den gångna säsongen sänkte sig Simon Plesse rejält på 100 meter och sommaren toppades med 10.27 i SM-semifinalen i Söderhamn och ett silver i finalen.

Under gårdagen fick 21-åringen en fin start på 2024. I IFU Arena 60-meterspersade han med två hundradelar i sin första tävling för året och tiden, 6.77, är ett tidigt svenskt årsbästa på distansen.

Här är fjolårets topp-fem på den svenska årsbästalistan för 60 meter, där svenske rekordhållaren Henrik Larsson är i en klass för sig:

1
6.53
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad  
2
6.69
Viktor Thor 00 Strands IF
21.1
 
3
6.76
Isak Hughes 05 IFK Växjö
21.1
 
4
6.78
William Thor 00 Strands IF
15.1
 
4
6.78
Emmanuel Dawlson 92 Malmö AI
18.2

Här hittas alla resultat från Uppsala.

Läs också

Annons

Det händer i veckan i Friidrottssverige

Nora persade i årets första lopp – "Finns absolut mer"

Härlig årspremiär för Julia Henriksson – "Väldigt roligt!"

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga
Årets Castoramasäsong har startat

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.

LÄS MER
Andreas Almgren (19)
Almgren trea i Diamond League-finalen

I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.

LÄS MER