Hem / Vår friidrott / Atea Friidrottsgalan / Årets nomineringar

Årets nomineringar 2021

På Atea Friidrottsgalan prisas årets bästa friidrottsprestationer, från Friidrottens Vardagshjälte till Årets Friidrottare. Årets gala blev återigen en digital sändning på Expressen-TV, pga corona-pandemin. Galan sändes den 10 mars. 

Här är årets alla vinnare samt nominerade i samtliga priskategorier. 


Årets Friidrottare

VinnareArmand Duplantis, Upsala IF
Plats 2-10: Daniel Ståhl, Spårvägens FK, Simon Pettersson, Hässelby SK, Thobias Montler, Ullevi FK, Fanny Roos, Malmö AI, Khaddi Sagnia, Ullevi FK, Maja Nilsson, Örgryte IS, Meraf Bahta, Hälle IF, Angelica Bengtsson, Hässelby SK, Lovisa Lindh, Ullevi FK

Craft-Logo-BLK.png

pris för
Årets Prestation i landslaget

Vinnare: Fanny Roos, Malmö AI, Daniel Ståhl, Spårvägens FK, och Armand Duplantis, Upsala IF
Övriga nominerade: Khaddi Sagnia, Ullevi FK, Meraf Bahta, Hälle IF, Simon Pettersson, Hässelby SK

atea_logo_large_480x125_srgb.jpg

pris för
Årets Prestation i Finnkampen

Vinnare: Moa Hjelmer, Spårvägens FK och Andreas Almgren, Turebergs FK
Övriga nominerade: Fanny Roos, Malmö AI, Khaddi Sagnia, Ullevi FK, Tobias Montler, Ullevi FK, Daniel Ståhl, Spårvägens FK

bauhaus logotyp hus.png

pris för
Årets Prestation i SM

Vinnare: Khaddi Sagnia, Ullevi FK och Daniel Ståhl, Spårvägens FK
Övriga nominerade: Bianca Salming, Turebergs FK, Carolina Wikström, LK Roslagen, Ragnar Carlsson, Hässelby SK, Wictor Petersson, Malmö AI

Folksam_stor_RGB_CYAN (2).jpg

pris för
Årets Prestation i Folksam Grand Prix

Vinnare: Fanny Roos, Malmö AI och Armand Duplantis, Upsala IF
Övriga nominerade: Tilde Johansson, Falkenbergs IK, Angelica Bengtsson, Hässelby SK, Daniel Ståhl, Spårvägens FK, Emil Danielsson, Spårvägens FK

Prioritet Finans (2).jpg

pris för
Årets Genombrott i landslaget

Vinnare: Maja Nilsson, Örgryte IS och Carl Bengtström, Örgryte IS
Övriga nominerade: Claudia Payton, Ullevi FK, Moa Granat, Vallentuna FK, Vidar Johansson, Sävedalens AIK, Oliver Löfqvist, Spårvägens FK

cytiva_original.png
pris för
Årets Tränare

Vinnare: Yannick Tregaro, Örgryte IS

Svenska löpare.png

Svenska Löpares hederspris

Vinnare: Calle Nilsson, Högby IF

svensk_friidrott.png

pris till
Årets Ungdomsledare:

Vinnare: Mia Jansson, Ljungby FIK och Åke Jernberg, Täby IS

Textilia_liggande.png

pris till
Friidrottens Vardagshjälte:

Vinnare: Anders Pihl, IK Lerum

På vår arkivsida finner du nomineringar från tidigare år.

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Craft-Logo-BLK.png
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga
  •  
  • Wato_Logo_Blue_RGB_190308.png
  •  
  •  
  • BRIXLY_Logo_C100M77Y45K48[25].jpg
  •  
  • Eleda_CMYK[72].jpg
  • aleris.png