Hem / Nyheter / Friidrott i TV

Friidrott i TV

Uppdaterat: 4 juli 2022

Nedan listas information om friidrott som går i TV närmaste tiden. Listan uppdateras kontinuerligt och är preliminär. TV-tider kan ändras, och ibland tillkomma närmare inpå tävling. 

Datum Tävling Plats Kanal Tid
Januari        
21-23 Quality Hotel Games Växjö Friidrottskanalen  
28 World Indoor Tour Karlsruhe SVT24/Play 20.00
         
Februari        
5-6 Wexio Indoor Växjö Friidrottskanalen  
9 Beijer Stavhoppsgala Uppsala SVT2/Play 18.30
12 Nordenkampen, vikt Uppsala Friidrottskanalen 19.25
13 Nordenkampen Uppsala SVT1/Play 12.30
12-13 Pallasspelen Malmö Friidrottskanalen  
17 World Indoor Tour Liévin SVT2/Play 19.30
19 World Indoor Tour Birmingham SVT1/Play 15.00
  Raka Spåret Sätra Friidrottskanalen  
22 World Indoor Tour Torun SVT2/Play 18.00
25 Inomhus-SM Växjö Friidrottskanalen 17.00-21.00
26 Inomhus-SM Växjö Friidrottskanalen 13.00-18.00
27 Inomhus-SM Växjö Friidrottskanalen 12.00-16.00
         
Mars        
2 World Indoor Tour Madrid SVT24/Play 19.30
5-6 IJSM Skellefteå Friidrottskanalen  
12-13 IUSM Göteborg Friidrottskanalen  
12 Europacupen Kast Leiria Friidrottskanalen 10.25-20.00
13 Europacupen Kast Leiria Friidrottskanalen 09.55-20.00
18-20 Inomhus-VM Belgrad Sportkanalen/C More TV-tider här
25-27 IVSM Västerås Friidrottskanalen  
26 Förbundsårsmötet Digitalt Friidrottskanalen  
         
April        
3 Paris Marathon Paris Eurosport 1 08.18
8 Bermuda Games Bermuda Viaplay 20.30
16 Golden Games Walnut

Vsport Extra och Viaplay

23.00
23 SM 100 km
SM 24 timmar
Växjö

Friidrottskanalen

08.00
11.00
30 SM Trail 73 km Göteborg

Friidrottskanalen

07.40
         
Maj        
8 SixarbySimons kast Örbyhus

Friidrottskanalen

10.20
13 Diamond League Doha

SVT Play
SVT 2

17.20-20.00
18.00-20.00
14

Vårkastet, (Viking Throwing Tour)

Bålsta

Friidrottskanalen

08.55
21

Diamond League

Birmingham

SVT1 och SVT Play

15.00-17.00
21

Göteborgsvarvet

Göteborg

Göteborgs-Posten

12.45
28

Diamond League

Eugene

C More

04.00
21.20
28 Stafett-SM Göteborg

Friidrottskanalen

12.50
29 Stafett-SM Göteborg

Friidrottskanalen

09.50
31 Golden Spike Ostrava

Viaplay

17.30
         
Juni        
2 1500 m Elite Jessheim Friidrottskanalen 19.50
4 Stockholm Marathon Stockholm TV4 och C More 11.30
5 Diamond League Rabat

SVT 1 och Play

20.00
6 Kringelkastet Södertälje

Friidrottskanalen

09.50
6 FBK Games Hengelo

Viaplay

15.45
9 Diamond League Rom

Sportkanalen och C More

18.30
12 Folksam GP Sollentuna

SVT 2 och SVT Play

18.00
12 New York GP New York

Viaplay

22.00
14 Paavo Nurmi Games Åbo

Viaplay

17.10
16 Diamond League Oslo

C More/Sportkanalen

18.45
18 Världsungdomsspelen Göteborg

Friidrottskanalen

09:10
18 Diamond League Paris  

SVT

21.00
21 Lag-SM Final Uppsala

TV12/C More

13.00
25–26 Bottnarydskastet Bottnaryd

Friidrottskanalen

11.25
28 Täby Stavhoppsgala Täby

TV4/C More

15.00
30 Bauhausgalan/Diamond League Stockholm

SVT

19.00
         
Juli        
3 Folksam GP Karlstad

SVT

14.55
4-7

Ungdoms-EM

Jerusalem

SVT

16.00
13

SM Halvmaraton

Anderstorp

Friidrottskanalen

17.00

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Craft-Logo-BLK.png
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga
  •  
  • BRIXLY_Logo_C100M77Y45K48[25].jpg
  •  
  • Eleda_CMYK[72].jpg